“PARALEL YOK” DİYEN REKTÖR , PARALEL KARŞITI ALİ RIZA ABAY’I GÖREVDEN ALDI

“PARALEL YOK” DİYEN REKTÖR , PARALEL KARŞITI ALİ RIZA ABAY’I GÖREVDEN ALDI

101
0
PAYLAŞ

“Paralelle mücadele devletin görevidir” diyerek, Yalova Üniversitesindeki FETÖ’cü kadrolaşmayı koruyan Rektör Hüseyin Yıldırım, paralelle yıllardır mücadele eden Prof. Dr. Ali Rıza Abay’ı görevden aldı.

15 Temmuz darbe kalkışması ardından Yalova Üniversitesi Rektörü Niyazi Eruslu’nun da istifasının istenmesi üzerine Rektör yardımcısı Hüseyin Yıldırım YÖK tarafından rektör olarak atandı. FETÖ’cü kadrolaşma konusunda “Paralelle mücadele devletin işi, biz bir şey yapamayız” sözleriyle dikkat çeken Eruslu’nun yanlış bir atama kararı olduğunu, “YÖK’ten skandal atama” başlığı ile duyurmuştuk. FETÖ’cülerle mücadele etmeye lüzum görmeyen Rektör Yıldırım,  paralelle mücadelesi ile tanınan Prof. Dr. Ali Rıza Abay’ı görevden aldı. Yalova Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Abay, yaşananları şu açıklama ile duyurdu: “Sizlerin de bildiği gibi Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu´nun görevden alınmasından sonra yerine, YÖK tarafından vekâleten 3 aylığına akademik ve idari personelden sorumlu rektör yardımcısı, Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım atanmıştır.

17-25 Aralıktan 2013’ten kısa bir süre önce, 2013 Temmuz ayında eğitim-öğretim ve öğrenci işlerinden sorumlu rektör yardımcısı olarak atandım. Üst yönetimde olmam hasebiyle paralel yapılanma ile ilgili süreci yakından gördüm. Özellikle, 17-25 Aralıktan sonra üniversite içindeki paralel yapılanma konusunda üst yönetimi çeşitli vesilelerle uyardım; icra makamlarına da gerekli bilgiyi verdim ve üniversite yönetimi olarak kurumsal bir tavrımızın olması gerektiğini de defalarca söyledim.

15 Temmuz 2016´ da millet iradesine yapılan başarısız darbenin sorumlusu olan FETÖ/PDY örgütünü bir kez daha nefretle kınıyorum/lanetliyorum. Suçluların hak ettikleri cezayı en ağır şekilde çekmelerini bekliyorum. Yalova Üniversitesi´nin bir mensubu olarak bu sürecin üniversitemiz açısından hakkaniyet ve adalet ölçüsünde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum.

Bilindiği üzere Türkiye’de paralel yapılanma ile mücadelenin takvimi 17-25 Aralık 2013’ te başlamış olmasına rağmen, 15 Temmuz 2016’ya kadar “yok sayılan”, “olmadığı düşünülen”  paralel örgütlenmenin, üniversite bünyesinde zaten var olduğuna şimdi hep birlikte şahitlik etmekteyiz.

OHAL kapsamında Prof. Dr. Niyazi Eruslu´ nun görevden alınmasında sonra, 15-Temmuz 2016´ da millet iradesine yapılan başarısız darbenin sorumlusu olan FETÖ/PDY terör örgütünün üniversite bünyesinde var olanlarının tespit edilebilmesi amacıyla, rektör vekili Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım başkanlığında bir komisyon kurulmuştur. Bu komisyon marifetiyle, paralel yapıya mensup oldukları iddiası ile idari ve akademik personelden 63 kadar kişinin açığa alınması sağlanmıştır. Daha sonra da basından öğrendiğimize göre, Prof. Dr. Recep Hayri Eren, Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve Prof. Dr. Tuncay Güloğlu’ndan oluşan bir komisyon tarafından da idari soruşturmalar yürütülmektedir.

Ayrıca bu süre zarfında rektör adayı ve rektör yardımcı olarak kendi konumum ve durumum ile ilgili olarak bazı sorular sorulmaktadır:

Malumunuz, Yalova Üniversitesi gibi seçim yapılacak olan bütün üniversitelerde seçim ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Şahsımın konumuna gelince; geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım tarafından, “YENİ BİR YÖNETİM İLE ÇALIŞMA” isteği ve gerekçesi ile rektör yardımcılığından istifam istenmiştir. Kendi isteğimle istifa etmediğim görülünce, 02.08.2016 Salı günü mesai bitimine yakın, bölümlere yollanan bir yazı ile Yalova Üniversitesi´ndeki tepe yönetimle ilgili bir değişiklik yapıldığı paylaşılmış/tır. Ertesi gün 03.08.2016 çarşamba günü öğlen vakti mesai arkadaşlarımdan duymuş olduğum bu bilgi, birkaç saat sonrasında elime ulaşan tebligat ile üniversite yönetimi tarafından şahsıma bildirilmiştir. Oysa 2547 sayılı yasaya göre rektör yardımcıları 5 yıl için atanırlar ve benim görev süremin bitmesine de daha 2 yıl vardır. Benim dışımda aynı konumda olan bir rektör yardımcısı daha vardır. Sizlerin de fark ettiği gibi rektör yardımcılarına dair değişiklik sadece şahsımın görevden alınması ile sınırlıdır.

Şunun özellikle altını çizmek isterim: 17/25 Aralık’tan 3-4 ay öncesinden bu yana, yani 3 yıldır yürütmüş olduğum rektör yardımcılığımda, özellikle paralel yapıya mensup olduğu bilinen kişilere yeni kadroların verilmemesi hususunda büyük bir sorumluluk anlayışıyla uyarılarda bulundum ve mücadele ettim. Bunu gayet somut bilgi/belgelere dayanarak söylediğimi bilmenizi isterim. Nitekim benim adaylık sürecimi başlatan da, yaşanan birtakım olaylar sonrasında üstlenmiş olduğum sorumluluk duygusudur. 15 Temmuz sonrasında ise, istifa etmem özellikle istenmesine rağmen istifa etmememin sebebi yine bu dik duruşumun,  mücadeleci ruhumun bir tezahürüdür.  Bunun ispatı da mümkündür; görüldüğü gibi, soruşturma komisyonunda bana bir görev verilmediği gibi, üst yönetimden de istifa etmememe rağmen “YENİ BİR YÖNETİM İLE ÇALIŞMA” isteği ve gerekçesi ile görevden alındım.

Hepinizin de şahitlik ettiği gibi bu süreç ve sonrasında yaşanan gelişmeleri kamuoyunun takdirine sunuyorum.

Değerli mesai arkadaşlarım, üniversitenin kuruluşundan bu tarafa sekiz yıla yakın bir sürede çeşitli idari görevlerde bulundum. Bu vesile ile sizinle de helalleşmek istiyorum. Benim size hakkım geçmiş ise zerresine kadar helal ediyorum.  Eğer sizin bana hakkınız geçmiş ise bunu ahirete bırakmayalım. Hakkınızı helal edin. Aksi söz konusu ise gelin ya da ben geleyim;helalleşelim.

Mevki ve makamlar geçicidir. Hayat/ömür sınırlıdır. Kişisel menfaatler ise izafidir.  Önemli olan kimsenin kalbini de kırmadan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır.

Gelecek günlerin daha güzel olması dileğiyle…

Saygılarımla.

BİR CEVAP BIRAK